Kompanzansyon
444
page-template-default,page,page-id-444,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Kompanzansyon

KOMPANZASYON

 

Sanayinin olmazsa olmaz enerji ihtiyacı elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisini kullanırken bir yandan da verimli kullanmak gerekir. Bu durum, endüstriyel işletmelerde kompanzasyon ile sağlanır.

 

Kompanzasyon, akım ile gerilim arasındaki faz farkının en ideal olabilecek açıya getirilerek, sistemi olumsuz etkileyen reaktif güçlerin sıfıra yaklaştırılması olayıdır. Yani güç faktörü cosϕ düzeltilir. Böylece enerji iletim hatlarının ve şebekenin gereksiz yere yüklenmesine sebep olan ve kayıpları artıran reaktif güç, olabildiğince minimum seviyede tutulur.

Yasal Olarak;

9 kW ve üzeri gücünde tesislerde indüktif tüketimini sınırlaması gerekmektedir.
50 kW üzeri tesislerde ise kompanzasyon tesisi kurulması zorunludur.

 

Ceza Sınırları; 

50 kW ve altında tesislerde indüktif tüketim aktif tüketimin %33’ünü kapasitif tüketim aktif tüketimin %20’sini geçmemelidir.
50 kW ve üzeri tesislerde indüktif tüketim aktif tüketimin %20 sini, kapasitif tüketim aktif tüketimin %15’ini geçmemelidir.
Bu değerlerin aşılması dağıtım şirketleri indüktif ve kapasitif tüketim bedellerini faturalandırarak aboneden talep eder. Reaktif Ceza bedeli olarak bilinen bu durumun önüne geçmek için kompanzasyon sisteminin düzenli periyotlarla takip edilmesinde fayda vardır.

EGE ATASER ELEKTRİK MÜHENDİSLİK İNŞAAT ENERJİ TAAH. MÜŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Uzman ekibiyle  İzmir ve çevresinde kompanzasyon takibi yapmaya yetkili bir elektrik mühendislik firmasıdır. Gerekli takipleri özenle yaparak elde edilen sonuçları işveren ile periyodik olarak paylaşmaktadır. Kompanzasyon sistemi kontrolü ve takibi ihtiyacı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TEL : 0232 500 04 05     GSM : 05315552412  MAİL:info@ataserelektrik.com